Veřejná wi-fi? Vaše data mohou skončit v nepovolaných rukou

Sdílejte:
23. 8. 2018

Volně dostupné wi-fi sítě najdete v obchodních centrech, dopravních prostředcích, restauracích i na veřejných prostranstvích. Připojením přes otevřenou wi-fi ušetříte mobilní data, jakou máte ale jistotu, že cenou za volný přístup k internetu nejsou vaše osobní údaje nebo citlivé informace?

Veřejná wi-fi přitahuje zájemce o připojení stejně spolehlivě jako se slétají vosy na med. Proč drtit vlastní peněženku poplatky za datový tarif, když je po ruce bezplatná wi-fi? Jenže to má háček. A v některých případech jde spíš o pořádný hák. Pokud někdo poskytuje připojení zadarmo, není obvykle členem internetové charity, ale něco za to chce. Samozřejmě může jít jen o marketing a součást služeb pro zákazníky – v kavárně s wi-fi se hosté zdrží déle a utratí víc, než kdyby tam žádné připojení nebylo. Také dopravní podniky přišly na to, že v autobusu nebo tramvaji s vlastní wi-fi výrazně klesá vandalismus, jelikož většina cestujících zírá do mobilu a nemá čas rýt do sedaček a skel geometrické obrazce.

Bezplatná wi-fi ale může být návnadou, na kterou se mají chytit lamy, loseři a BFU, zkrátka naivní uživatelé, kteří ochotně spolknou každou návnadu. Útočníci spoléhají na bezmyšlenkovité jednání mnoha lidí, kteří se bez váhání připojí na jakoukoli dostupnou wi-fi. I když o ní vůbec nic nevědí, i když se jmenuje třeba „Access Point u Al Caponeho“. A co je důležité – naivní uživatele vůbec nezajímá, co se děje s daty, která do sítě odešlou.

Základní pravidla bezpečnosti na veřejné wi-fi

  • Nezadávejte na veřejné wi-fi žádné další údaje, jejichž krádež by vám mohla způsobit škodu. Zamyslete se, co třeba vaše e-mailové schránky? Nemáte v nich náhodou řadu důležitých informací, které byste rozhodně nechtěli zveřejnit?

  • Nezadávejte na veřejné wi-fi žádné údaje svého internetového bankovnictví. Pokud do bankovnictví nutně potřebujete, použijte mobilní bankovnictví ve svém telefonu a připojte se přes svého mobilního operátora.

  • Vypněte wi-fi, pokud již připojení nepotřebujete. Čím kratší dobu budete připojeni, tím méně času dáváte případným útočníkům na pokusy proniknout do vašeho počítače nebo telefonu.

  • Pokud se vám wi-fi z jakéhokoli důvodu nelíbí, nepřipojujte se. Je nám jasné, že několik minut nebo dokonce hodin bez internetu je tragédie a duševní trauma. Ale pořád je to lepší než ztratit spoustu času a možná také peněz řešením následků útoku na váš počítač nebo mobil.

  • Aktualizujte. Operační systém, prohlížeč a další aplikace. Mnoho útoků využívá nezabezpečené chyby ve starších verzích software. Pokud vás baví odmítání aktualizací, zkuste také vyhazovat bankovky z okna. Výsledek bude úplně stejný – vaše peníze mohou nenávratně zmizet.

  • Pokud je to možné, ověřujte, na jakou wi-fi se přihlašujete. Zcela největší riziko podstupujete, pokud se přihlašujete na síť, o které víte jen to, že je volně dostupná. Představte si místo wi-fi třeba psa. Budete hladit každé psisko, které potkáte, nebo jen to, které znáte a víte, že si z vaší ruky neudělá svačinu?

  • Nezadávejte na veřejné wi-fi žádné údaje o svých platebních kartách. A to ani při platbách v e-shopech. Pokud potřebujete nutně dokončit nákup, zvolte platbu převodem (fakturu zaplatíte až ve chvíli, kdy budete připojeni přes bezpečnou síť) nebo jiné vhodné řešení (dobírka, osobní odběr apod.).

Podvržený název sítě = zlomyslnost, prank nebo útok

Řídíte se při výběru volně dostupné wi-fi sítě jejím názvem? Vytvořit přístupový bod a novou wi-fi síť je jednoduché. Mnoho mobilů takovou funkci nabízí přímo v menu, na počítači s Windows jde o práci na několik málo minut. Jako administrátor takové sítě samozřejmě máte právo určit i její název. Důležité je, že při vytváření nové sítě neprobíhá žádná kontrola duplicity – můžete tedy klidně založit wi-fi se stejným názvem, jaký už má jiná síť v okolí.

Proč vytvořit wi-fi s duplicitním názvem? Třeba pro vlastní škodolibou zábavu. Zakladatel nové sítě se baví rozpaky svého okolí a zoufalými pokusy o připojení k „jeho“ wi-fi, ale jinak je neškodný. Pokud vás natočí při běsnění nad nezdařeným připojením, budete na YouTube za trubku, ale další škody vám nevzniknou. Jenže může také jít o krádež dat, případně útok na váš mobil nebo počítač. Vaše připojení k internetu bude u podvržené wi-fi procházet přes cizí zařízení, které může všechna odesílaná a přijímaná data sledovat, ukládat či měnit. Pokud si budete prohlížet novinky ze života ptakopysků, asi vám to bude jedno. Pokud ale tímto způsobem předáte data např. o svém připojení k internetovému bankovnictví, bude to průšvih jako vrata.

Mimochodem, jaké internetové připojení používáte ve chvíli, kdy čtete tento článek? :-)

Sdílejte:
Témata:
Nepromeškejte žádnou důležitou zprávu

Přihlaste se k odběru novinek o aplikaci Richee

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s využitím zadaných osobních údajů pro kontaktování a zasílání novinek o webu a aplikaci Richee. Osobní údaje jsou zpracovávány v souladu s našimi zásadami.
Nepromeškejte žádnou důležitou zprávu

Přihlaste se k odběru novinek o aplikaci Richee

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s využitím zadaných osobních údajů pro kontaktování a zasílání novinek o webu a aplikaci Richee. Osobní údaje jsou zpracovávány v souladu s našimi zásadami.