Proč chceme rodné číslo, občanku a další doklad

Sdílejte:
22. 11. 2018

Často se nás ptáte, k čemu potřebujeme vaše rodné číslo, občanský průkaz a další doklad. Jednoduchá odpověď zní: nařizují nám to zákony a současně je to náš příspěvek k vaší bezpečnosti. K čemu nám tyto údaje slouží?

Rodné číslo

Rodné číslo je nenahraditelnou pomůckou, kterou lze evidovat jednu osobu napříč všemi úřady, organizacemi a firmami. A co je důležité – rodné číslo se po celý život nemění. Můžete se přestěhovat, změnit si po svatbě nebo na vlastní žádost jméno, můžete věkem nebo zásahem plastického chirurga změnit svoji podobu, ale rodné číslo budete mít stále stejné. Současně je rodné číslo pouhým identifikátorem – skvěle pomůže při evidenci, ale samo o sobě nestačí třeba pro uzavření smlouvy nebo prokázání vaší totožnosti.

A k čemu potřebujeme rodná čísla uživatelů Richeeho my? Jednak nám to nařizuje zákon a také je i pro nás výbornou pomůckou pro evidenci klientů.

Dva doklady

Občanka je základem při ověřování totožnosti klienta. A pochopitelně je potřeba jak při jednání na pobočce, tak při on-line sjednávání smlouvy, třeba na využívání appky nebo na běžný účet.

Další doklad 

Druhý doklad je potvrzením vaší identity. Jde o síto, ve kterém by se chytil podvodník, který vaši občanku třeba okopíroval při ubytování v hotelu. V takových případech se totiž prokazujete jen jedním dokladem a podvodník druhý nebude mít. Dva platné doklady jsou pojistkou, že s námi jednáte skutečně vy, a ne někdo jiný.

Druhým dokladem nemusí být nutně jen pas nebo řidičák. Postačí i kartička zdravotní pojišťovny, studentský průkaz (ISIC/ITIC/ALIVE Card), rodný nebo oddací list, průkaz ZTP/P nebo dokonce průkaz zbrojní.

Pokud jste Slovák s daňovou rezidencí v ČR

Richeeho můžete využívat bez omezení. Registrační údaje vyplníte stejně jako občané ČR. Pro registraci můžete použít telefonní číslo se slovenskou předvolbou. Pro ověření použijete následující doklady:

1. Slovenský občanský průkaz nebo povolení k trvalému pobytu 

2. Druhý doklad můžete vybrat ze stejného seznamu jako Češi = pas nebo řidičák, kartička zdravotní pojišťovny, studentský průkaz (ISIC/ITIC/ALIVE Card), rodný list, průkaz ZTP/P nebo zbrojní průkaz.  

  Pro aktivační platbu můžete použít účet vedený buď u české, nebo u slovenské banky. Pokud je účet na Slovensku: vyberte banku a vypište IBAN, pak zašlete SEPA platbu ve výši 0,1 EUR na sběrný účet CREDITAS v eurech. Poplatek za SEPA platbu si nebereme my, ale vaše slovenská banka podle svého sazebníku.

  Na jaké zákony se odvoláváme?

  Základem je v našem případě zákon č. 370/2017 Sb., o platebním styku, který vešel v platnost 13. ledna 2018 a který do českého prostředí implementuje evropskou směrnici PSD2. Pokud máte zájem, můžete si na oficiálních stránkách evropské komise celou směrnici prostudovat.

  On-line nebo off-line?

  S předložením občanského průkazu a dalšího dokladu na úřadě nebo na pobočce banky nemají klienti problém. Jednoduše je to zažitá praxe, kterou znaly a bez problémů využívaly generace před námi. On-line služby jsou ale pro mnoho lidí novinkou. A tak nejen banky, ale i další firmy často narážejí na problém: noví klienti nechtějí při sjednávání smluv vkládat na web nebo do aplikace své osobní údaje nebo kopie svých dokladů. Přitom jde o zcela stejnou situaci, jen přitom není potřeba fyzická přítomnost žadatele v kanceláři úředníka nebo u bankéře na pobočce.

  Častou obavou při on-line sjednávání je nedostatečná bezpečnost. To možná platí pro běžné aplikace, kde leckdy stěží zjistíte, kdo je provozovatelem a jaké jsou garance nakládání s vašimi osobními údaji. Jenže Richee není běžná aplikace. Patří bance. Pracuje s financemi. A je pod důslednou kontrolou. V Richeem se o své osobní údaje bát nemusíte.

  Sdílejte:
  Témata:
  Nepromeškejte žádnou důležitou zprávu

  Přihlaste se k odběru novinek o aplikaci Richee

  Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s využitím zadaných osobních údajů pro kontaktování a zasílání novinek o webu a aplikaci Richee. Osobní údaje jsou zpracovávány v souladu s našimi zásadami.
  Nepromeškejte žádnou důležitou zprávu

  Přihlaste se k odběru novinek o aplikaci Richee

  Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s využitím zadaných osobních údajů pro kontaktování a zasílání novinek o webu a aplikaci Richee. Osobní údaje jsou zpracovávány v souladu s našimi zásadami.