5 užitečných tipů pro letní dovolenou

Sdílejte:
23. 7. 2019

Vyrážíte v létě do zahraničí? Máme pro vás užitečné tipy pro bezpečnou správu vašich peněz, které se vyplatí dodržovat. Platební kartu Richee si určitě vezměte s sebou!

1) Zkontrolujte kurz své banky

Ať už měníte peníze doma, nebo v zahraničí, podívejte se, jaký dává vaše banka kurz. Rozdíly můžou být velké - zvlášť u exotických měn. Dobrým indikátorem je kurz, za který vám banka smění koruny na eura. Od něj se totiž obvykle odvozují kurzy dalších měn. U většího výběru nebo platby může dělat rozdíl v kurzu i několik set korun.

2) Pozor na poplatky u výběru z bankomatu

U některých bank zaplatíte za výběr z bankomatu v cizině i přes sto korun nebo na vás může čekat poplatek ve výši až 0,5 % z vybírané částky. Proto se vyplatí mít účet u banky, která má veškeré zahraniční výběry zdarma bez podmínek, což jako jedna z mála nabízí třeba právě Banka CREDITAS se svým běžným účtem Richee.
Poplatek si ale může účtovat třeba i provozovatel bankomatu. Při výběru jste však předem na tento poplatek upozorněni a také potvrzujete částku výběru o tento poplatek navýšenou. Pozor na to, vedlejší bankomat může být bez poplatku…

3) Nespadněte do pasti jménem DCC

DCC (Dynamic Currency Conversion) znamená, že se přepočet z dané měny provede přímo do korun. Chyták je v tom, že se tato konverze provede kurzem provozovatele daného bankomatu či terminálu – a tento kurz je obvykle mnohem horší, než jakým vám směnu provede vaše banka. Přepočet vybrané částky na koruny proto v bankomatu vždy odmítněte.

4) Plaťte moderně!

U bezkontaktních terminálů, můžete platit rovnou svým mobilním telefonem prostřednictvím aplikace Google Pay nebo Apple Pay. Je to naprosto bezpečné. Stejně tak můžete platit svými chytrými hodinkami – např. Garmin Pay.

5) Buďte obezřetní

Dávejte na svoji kartu v zahraničí pozor. Zneužitá či zablokovaná karta představuje na zahraniční cestě nepříjemnou komplikaci. Pokud je to možné, dodržujte následující pravidla:

  • Mějte s sebou více karet nebo různé prostředky k platbě.
  • Poznamenejte si číslo na hotline své banky kvůli případné blokaci karty.
  • Při používání v obchodě nedávejte kartu z ruky (kvůli riziku opsání jejího čísla).
  • Nenoste všechnu svou hotovost a karty na jednom místě. Můžou vás okrást. Pokud budete mít další část peněz a záložní karty na jiném místě, můžete bez větších problémů pokračovat v cestě.
  • V žádném případě si nepište PIN na kartu ani ho neuchovávejte poblíž ní.
  • Pokud máte novou kartu, před objezdem do ciziny ji aktivujte a případně zvolte vlastní PIN. Doporučujeme kartu minimálně jednou použít.
  • Pokud se chystáte do exotických destinací, obraťte se před odjezdem na banku a ověřte si, zda pro daný region nemá nastavené nějaké omezení.

Určitě nezapoměňte Richee kartu.  Nabídne vám nejvýhodnější služby s nulovými poplatky a exkluzivní kurzy amerického dolaru, eura a chorvatské kuny.

Sdílejte:
Témata:
Nepromeškejte žádnou důležitou zprávu

Přihlaste se k odběru novinek o aplikaci Richee

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s využitím zadaných osobních údajů pro kontaktování a zasílání novinek o webu a aplikaci Richee. Osobní údaje jsou zpracovávány v souladu s našimi zásadami.
Nepromeškejte žádnou důležitou zprávu

Přihlaste se k odběru novinek o aplikaci Richee

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s využitím zadaných osobních údajů pro kontaktování a zasílání novinek o webu a aplikaci Richee. Osobní údaje jsou zpracovávány v souladu s našimi zásadami.